Databáze jezů, které mohou být smrtelnou pastí pro lidi i zvířata.

Jezy na řekáchV databázi je uvedeno 143 jezů.

Zásady chování na jezu:

- Nekoupejte se pod jezem
- Nenajíždějte lodí blízko k přelivné hraně jezu
- Nenajíždějte lodí k jezu zespodu
- Neskákejte do jezu kvůli záchraně osob, zvířat nebo materiálu

Na jezech ročně utone přes 10 lidí a další desítky jsou odvezeny ve vážném stavu do nemocnic. I když kvůli silničním bilboardům, díky kterým po nárazu autem umírá cca 7 lidí ročně, se plánuje jejich úplné zrušení, u jezů nikdo prevenci neřeší. Též na cyklostezky stát ročně vydává desítky miliónů korun, na vodácké trasy a zabezpečení rizikových jezů jen zlomek.
Zkusme tento stav změnit! Zadejte informace o jezu, na kterém došlo k utonutí nebo který je nebezpečný.

Mapa nebezpečných jezů


Zobrazit místo Mapa nebezpečných jezů na větší mapě

Články (novinky)

Novinka: Odvolaný ředitel PMO

Byl odvolán ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský. Ministr zemědělství nebyl spokojený s výsledky jeho práce, více na denik.cz. Odvolaný ředitel aktivně podporoval zabezpečování nebezpečných jezů v jeho správě.
8.12.2016
 

Novinka: V Břeclavi se utopil chlapec

Na Dyji v Břeclavi se utopil chlapec, který se šel koupat pod jez a zároveň i vodák, který byl nalezen v rybářských sítí na rakouské straně. Více na novinky.cz.
2.8.2016
 

Novinka: Dvě utonutí pod Malým jezem

Dva lidé utonuli pod Malým jezem v Českých Budějovicích. Jeden náhodně spadl do jezu a druhý muž mu přispěchal na pomoc. Oba dva ale utonuli ve vývařišti. Více na policie.cz.
6.6.2016
 

Smrtelná nehoda znovu na Brejlově

Na Sázavě došlo na polorozbořeném jezu Brejlov k další vodácké smrtelné nehodě. Tento jez je známý svými nebezpečnými pilíři, na kterých již bylo několik vážných nehod i utonutí. Nehoda se stala v sobotu 14.5. 2016 v době, kdy na řece probíhal závod ...
15.5.2016 Petr [reakce: 157]
 

Vandalové způsobili na jezech škodu za 35000Kč

Na jezech, které byly vybaveny pro laickou i profesionální pomoc, dochází k častým vandalským incidentům. Jedná se o poničené nebo posprejované varovné cedule, poničené podkovy a hlavně krádeže plovoucích lan u podkov ...
2.5.2016 Petr [reakce: 8]
 

Přehled zásahů HZS v roce 2015

Ve spolupráci s GŘ HZS otiskujeme ojedinělý přehled nehod z rozmezí let 2008-2015, které se staly ve spojitosti s jezy nebo vodáctvím v ČR. Jedná se o interní zápisy hasičů, kteří se přímo účastnili záchranných akcí. ...
28.4.2016 HZS
 

Novinka: Krade se i v Povodí Labe

Na nebezpečném jezu v Janderově bylo ukradeno lano od záchranné podkovy a v Tuněchodech lano i celá záchranná podkova a to pouze měsíc od první instalace.
30.7.2015
 

Novinka: Osazené prvky na jezech v Povodí Labe

Povodí Labe osadilo na nejnebezpečnějších jezech varovné a informační cedule a též házecí podkovy pro laickou záchranu. Více v tiskové zprávě.
29.5.2015
 

Novinka: Jez v Trmicích

Dne 25. 5. 2015 byly osazeny Povodím Ohře výstražné tabule na stupni v Trmicích.
29.5.2015
 

Přehled zásahů HZS v roce 2014

Ve spolupráci s GŘ HZS otiskujeme ojedinělý přehled nehod z rozmezí let 2008-2014, které se staly ve spojitosti s jezy nebo vodáctvím v ČR. Jedná se o interní zápisy hasičů, kteří se přímo účastnili záchranných akcí ...
18.2.2015 Petr
 

Novinka: Znovu ukradené lano v Oseku

Z nebezpečného jezu na Bečvě u Oseka někdo již pět krát ukradl lano k záchranné podkově. Více na webu Povodí Moravy.
26.1.2015
 

Nebezpečné jezy v roce 2014

Práce na projektu nebezpečných jezů pokračovaly i v tomto roce a za 4 roky od zahájení se dostavují poměrně uspokojivé výsledky. Většina problémových jezů byla označena alespoň cedulemi a některé jezy, na kterých mají právo hospodařit ...
29.12.2014 Ešus, Petr [reakce: 10]
 

Novinka: Záchrana psa pod nebezpečným jezem

Ve válci pod jezy netonou jen vodáci. Muž chtěl zachránit svého psa a skočil za ním do nebezpečného vývařiště ve Frýdlantu nad Ostravicí, kde následně utonul. Více na tn.cz.
21.9.2014
 

Novinka: Utonulý polský vodák

Na řece Olši utonul polský vodák. Spolu se skupinou sjížděl řeku na kánoích, která během pár hodin stoupla z 5 kubíků a 38 kubíků. Na jezu ve Věřňovicích se kánoe převrátila, jednoho se podařilo zachránit, ale druhý utonul.
27.8.2014
 

Novinka: Další ukradené podkovy

Další ukradené podkovy od nebezpečných jezů v Povodí Moravy - v Olomouci na nově osazeném stupni Šantovka a v Rožnově.
22.8.2014